bg_image

Opencart Eklenti Geliştirme

Özel YazılımOpenCart eklenti geliştirme konusuna girmeden önce OpenCart ile ilgili genel bilgilerden başlamak gerekir. OpenCart nedir? Avantajları Nelerdir? OpenCart Kurulumu Nasıl Yapılır? Gibi konuları açıklığa kavuşturduktan sonra OpenCart eklenti geliştirme konusu çok dahi anlaşılır olacaktır.

OpenCart Nedir?

OpenCart, e-ticaret için özel olarak geliştirilmiş PHP dil tabanında, ücretsiz olarak sunulan, açık kaynak kodlu hazır eticaret scripti olarak tanımlanabilir. Açık kaynak kodu avantajını ücretsiz olmasıyla taçlandıran bu script sayesinde web siteleri için geliştirilebilir bir altyapı sunar. Bu sayede OpenCart eklenti geliştirme aşmalarını uygulayarak pek çok eklenti yüklemek mümkündür.

OpenCart Kullanmanın Avantajları

 • Kurulumu kolaydır.
 • Ürün, üretici, kategori konusunda sınırsız ekleme yapabilmeye olanak verir.
 • Apı desteğine sahiptir.
 • Ara yüz olarak kullanıcı dostu terimi tam yerinde olacaktır.
 • Yönetim kolaylığı sağlar.
 • PHP dili tabanında yazılmıştır.
 • MySQL veri tabanında hazırlandığından dolayı ihtiyaca binaen geliştirmeye açıktır.
 • SSL sertifikası ekleyerek her türlü sanal pos İle birlikte kullanabilmek mümkün olur.
 • Muhasebe entegrasyonu yapılabilir.
 • Kargolama, tanıtım, ödeme gibi pek çok eklenti yardımıyla daha kolay ve keyifle alışveriş yapma imkânı verir.
 • Tema ve OpenCart eklenti geliştirme bakımından çok fazla çeşitliliğe sahiptir.

OpenCart Kurulumu

 • OpenCart eklenti geliştirme aşamasından önce OpenCart yüklemek zorunda olduğunuzu unutmayın. OpenCart yüklemenin baş şartı Linux işletim sistemi ile çalışan web hosting hizmeti alabilmenizdir. Eğer böyle bir hostinginiz varsa Opencart resmi sitesi üzerinden size gereken dosyaları PC ye indirebilirsiniz. Dosyalar zipli olarak gelecektir. Siz onları klasöre çıkartmalısınız.
 • İkinci olarak dikkat edilmesi gereken önemli husus: Opencart dosyaları “Upload” isimli klasörde bulunan ”confing-dist.php” belgesinin adını  “config.php”; “admin/config-dist.php” belgesinin ismini de “admin/config.php” olarak değiştirmek gerektiğidir. Dosyalarınızı aktarmak üzere kullanmakta olduğunuz FTP’den hosting hesabınıza ulaşarak Opencart dosyalarını, kendi sitenizin “public_html” klasörüne kopyalayıp yapıştırınız.
 • Dosyaların aktarımı bittikten sonra OpenCart yazılımının işlerlik kazanabilmesi için veri tabanı dosyası hazırlanmalıdır. Bunun için c Panel kullanarak kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak giriş yapınız.
 • Girişiniz gerçekleştikten sonra MySQL veri tabanı sihirbazı/MySQL Database Wizard menüsüne geçiş yapınız. Bu sayfada veri tabanının adı, kullanıcı adı ve şifresi belirlenmektedir. Bir de kullanıcının veri tabanı üzerinde yapabilecekleri konusunda yetkilendirmeleri yapmalısınız.
 • Veri tabanı kurulumu da bitince tarayıcınızdan sitenizin alan adını girip açınız. Siteniz açıldığında sizi OpenCart için hazırlanmış bir tasarım beklemektedir. OpenCart eklenti geliştirme aşamalarına geçmeden önce yapacağınız ilk şey elbette lisans sözleşmesini kabul etmek olacaktır.
 • Sonrasında “pre-installation” adımına geçerek kontrol sağlamalısınız. “yazma izni olmayan dosyalar varsa FTP dosyası üzerinden “dosya izinleri” sekmesine giderek sayısal değer girilmesi gereken bölüme “0755” yazın çalışmazsa “0777” yazıp onaylayın.
 • Şimdi artık veri tabanı bilgilerini girmeye başlayabilirsiniz.

“DBDriver: MySQL”

“Hostname: localhost”

Username: veri tabanına ait olan kullanıcı adı

“password: şifreniz”

“database: veri tabanı adı”

“port:3306

“prefix: boş kalacak”

Bunları yazdıktan sonra diğer alandaki yeni bir kullanıcı, adı, şifre ve e-posta adresi belirleyerek buradaki bilgileri de tamamlayınız.

Artık “cotinue” butonuna basabilir kurulumu tamamlayabilirsiniz.

OpenCart Eklenti ( Modül)  Geliştirme Nasıl Yapılır?

OpenCart eklenti geliştirme,  bu scriptin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için ve uygulamayı kavramak için önemli bir aşamadır. Opencart’ın geri kalanı gibi oluşturulan modüller de MVCL tasarımındadır. Bu modül geliştirme kılavuzu ile admin ve üst bölümleri oluşturmanız içim MVC-L bileşenlerini teker teker nasıl kullanıldığı konusunda açıklamalarda bulunacağız.

Bir modül oluşturmanın en rahat yolu Module Builder iskeletini Host Jarst’tan indirmektir. Bu modül dizin yapısını, dosyaları ve kendi modüllerinizi nasıl oluşturacağınızı açıklayan yönergeler içermektedir.

Temel Dizin Yapısı

OpenCart eklenti geliştirme il geliştirilecek modül için temel dosya yapısı, yönetici ve katalog olmak üzere iki klasöre ayrılır. Yönetici sadece arka uç işleviyle ve önyüz işlevli katalogla ilgilenmesi farkıyla, her klasörün içeri sırasıyla MVL çerçevesini izler.

Modülün kullanıcıları, mağaza yönetim tarafından etkileşime girerek ayarlarını yapılandırabilir. Bu bakımdan yetkilendirme yapılmış olmalıdır. Modülün görüntülenme sekli ve ön uçta nasıl çalıştığı ise mağazanın katalog klasöründeki dosyalar tarafından ele alınır.

Dosya Yapısı

Modüle başlamanın en kestirme yolu klasör sayısını çoğaltmaktan geçer. Özellikle yönetici modülünün kullanışlı olması işletme sahibi için önemlidir. Yönetici, modülün yapılandırma seçeneklerini düzenleyebilmelidir. Bunun için OpenCart eklenti geliştirme sırasında bu seçenekleri içinde barındıran bir yönetici sayfası eklemek önemlidir.

Bütün yönetici dosyaları admin klasöründe bulunur. Admin klasörünün içindeki yönetici klasöründe de “kontrolör, görünüm, dil, model” isimlerinde 4 adet temel dosyadan oluşur.

Model View Controller

Kontrolör

OpenCart eklenti geliştirme için ilk hazırlanması gereken dosya, modülün ara yüz sayfası için gerekli olan denetleyici olacaktır.  Opencart, sadece sitenizin admin/conroller/modüle klasörünü okur ve mevcut modülleri otomatik olarak tanımlar. Böylece bu klasörde bulunan tüm modüller, “modüller sayfasında ve “kullanıcı izinleri” sayfalarında otomatik olarak görünürler. Buradan denetleyici dosyanızı “my_module.php” olarak çağırabilirsiniz.

Denetleyici dosyası, metni şablon halindeki değişkenlere dönüştürmek üzere dil dosyalarının yüklendiği yerdir.

Görünüm

OpenCart eklenti geliştirme işleminde modülünüzün ara yüzü için gerekli olan diğer bir dosya da görünüm dosyasıdır. Bu dosya,”admin/view/template/modüle” klasöründe oluşturulur ve .tpl son ekine sahiptir. Bu son ek görünüm dosyaları için standart bir uygulamadır. Bu dosyada kullanıcı için bir form bulunur. Modül denetleyicisinin dizin işlevine gönderilmek üzere doldurulmalıdır. Görünüm dosyası oluşturmanın en kolay yöntemi, var olan benzer bir görünüm dosyasından kopyala yapıştır yaparak aldığınız bilgilerle bu formu doldurup, modülün yapılandırma seçenekleri için doğru bilgileri içerecek şekilde düzenlemektir. Görünüm dosyasını “my_module.tpl” olarak adlandırabilirsiniz. Görünümde PHp dili ile yazılmış bir metin bulunur. Buradaki değişkenleri de PHP dilini kullanarak değiştirebilirsiniz.

Model Dosyası Oluşturma

Eklentilerin yönetici tarafında bir model dosyası bulundurmasına nadiren gerek duyulur. Ama OpenCart eklenti geliştirme aşamalarında eklentiniz kendi veri tabanı tablosuna ve ya belirli bir formattaki verileri oluşturmak için özel bir sorgulamaya dayanıyorsa, o zaman model dosyası yazmak zorunda kalabilirsiniz. Örnek verilecek olursa her ziyaretçiyi kaydetmek istiyorsunuz. O zaman her ziyaretçinin IP adresini, ziyaret sayılarını kaydeden bir veri tabanı tablosuna kayıt yapan bir ziyaretçi sayacı modülü yazmanız gerekir. Daha sonrasında da bu tabloyu OpenCart veri tabanında tanımlama ve oluşturma işlevine sahip bir model dosyası oluşturmalısınız. “model dosyası, “admin/ model/modüle “ klasöründe duracaktır. Çağırmanız gerektiğinde “mymodule.php” olarak denetleyici ve dil dosyaları ile aynı adla çağırıp erişim sağlayabilirsiniz.

OpenCart eklenti geliştirme aşamaları takip edilerek yapılan bir eklenti, OpenCart içinde zaten var olan bir model dosyasına erişebilir. Yani kendi veri tabanınızı yazmanız gerekmez. Örneğin” katalog/ürün modeli” size tüm ürün dosyalarınıza ulaşabilme imkânı sağlayan bir sorgudur. OpenCart ile oluşturulmuş yalnız bir yönetici şablonu oluşturabilmekteyken, birden fazla ön yüz teması oluşturmak mümkündür.

İletişim Numarası :(05385188923)