Otel yönetim sistemleri sayesinde geleneksel süreçler dijital ortamlara dönüşmektedir. Otel yönetim sistemlerinin temel süreçleri rezervasyon, otel check in ve check out işlemleri ve bunlarla birlikte faturalandırma işlemleri de yer almaktadır. Otel yönetim sistemleri teknolojinin de ilerlemesi sayesinde ihtiyaçlara göre özelleştirilebilmektedir. Otel yönetim sistemleri sayesinde birçok departman ve sürece de hakimiyet sağlanmaktadır.

       Otel yönetim sistemleri sayesinde yukarıda sayılan işlemler günlük olarak anlık raporlama da sağlamakta yöneticilere bilgi sunulmakta ve işlemler daha hızlı bir şekilde yürütülmektedir. Bu sistemler sundukları raporlar sayesinde otelin kontenjan ve anlık durumu hakkında da anlık takip imkanı sunmaktadır. ERP yazılımları ile entegre edilen otel yönetim programı içerisinde bulunan modüller sayesinde de tek elden hızlı bir şekilde yönetilebilmektedir.

Verisel bilgi teknolojilerinin sunduğu otel yönetim programı otel işletmelerinin tüm süreçlerini etkin ve verimli bir şekilde yönetme imkanı sunarken zaman ve maliyet açısından da tasarruf sağlamaktadır. Tüm modüllerin entegre çalışması sayesinde işletmenizi tek bir sistem üzerinden yönetebilme imkanı sunmaktadır. Verisel bilgi teknolojileri otel programı, teknik destek ekibi sayesinde ihtiyaç duyduğunuz her an destek alabileceğiniz bir sistemdir. İster tek ister birden fazla otel Verisel Bilgi Teknolojileri otel yönetim sistemi üzerinden kontrol edilebilir.

Tek bir yazılım sayesinde tüm oteller yönetilebiliri raporları konsolide olarak alabilirsiniz. Kasa ve shift değişimi kontrolleri de bu yazılım üzerinden gerçekleştirilebilir. Otelcilik sektöründe verimlilik başarıya giden yolun anahtarıdır. Verimlilik noktasında sorun yaşayan işletmeler hizmet sunabilme konusunda yetersiz kalacaklardır. Dijitalleşmeyle birlikte iş süreçlerinin hızlı bir işleyişe kavuşması hataları da en az düzeye indirgemiştir. Bu sayede dijitalleşmenin en önemli avantajının verimliliği arttırma konusu olduğu görülmektedir. Verisel bilgi teknolojileri bu noktada verimliliği en üst seviyede sağlayarak müşterilerin kısa zamanda çok yol almasına kolaylıklar sağlayacak ölçüde yollar sunmaktadır.

Otel yönetim sistemleri sayesinde birçok süreç tek elden hızlı bir şekilde yürütülmekte ve verisel bilgi teknolojileri ekibinin sunduğu teknik destek ile de işlemler aksamamakta ve çözüme kavuşmaktadır. Otel yönetiminin içerdiği alt süreçleri şu şekilde sıralamak mümkündür: İnsan kaynakları, yeme ve içme faaliyetleri, personel yönetimim ve muhasebe.